- Aprašymas
- Autorius Aleksas 2013 02 22
- Paskelbta: 2013 vasario 21
nuotrauka iš www.vilkuklubas.lt
Brangūs bendražygiai - MOKOMOJO JUNGINIO kariai.
Sveikiname Jus su mūsų 22-uoju gimtadieniu ir linkime, kad kovinė dvasia, vilkiškas atkaklumas bei jūsų beatodairiškas patriotizmas būtų pavyzdys kiekvienam Lietuvos kariui ir kiekvienam Lietuvos piliečiui.
Jūs esate Lietuvos kariuomenės įkūrėjai ir jos statytojai, didžiuokitės tuo ką padarėte ir svarbiausia toliau saugokite tą šventą atminimą apie mūsų brolius Vilkus kurie buvo su jumis petys į petį Mokomajame Junginyje.
Su Švente broliai Vilkai!
truputis istorijos iš Mokomojo Junginio....
1991 m. pradžioje, po sausio įvykių, Aukščiausioji Taryba priima sprendimą dėl pirmojo jaunuolių šaukimo į būtinąją karo tarnybą. Krašto apsaugos departamento direktorius Audrius Butkevičius, vykdydamas Aukščiausiosios Tarybos sprendimą, savo 1991 m. vasario 22 d. įsakymu Nr. 13 „Dėl mokymo proceso gerinimo“ sujungė Atskirąją apsaugos ir Garbės sargybos kuopas į vieną bendrą junginį, kuris pavadinamas Mokomuoju junginiu ir padalijamas į 1-ąją ir 2-ąją kuopas. Junginio vadu skiriamas Česlovas Jezerskas, štabo viršininku – Algis Vaičeliūnas, I kuopos vadu – Rimantas Baltušis, II kuopos vadu – Pranas Kasteckas. Junginys buvo komplektuojamas savanoriškumo principu. Taigi Mokomajame junginyje buvo pradėti rengti pirmieji nepriklausomos Lietuvos kariuomenės skyrininkai, būrininkai ir būrių vadai – taip buvo ruošiamasi pirmojo būtinosios karo tarnybos karių priėmimui. Galima sakyti, kad įkūrus šį junginį prasidėjo jau tikras gyvenimas – griežta dienotvarkė, mokymai ir pratybos. Nors daug dėmesio buvo skiriama fiziniam pasirengimui, bet kariai mokėsi ir šaudyti, ir šokti iš lėktuvo, ir taktinių gudrybių. Rasdavosi vis daugiau ir grynai kariškų užduočių.
Mokomojo junginio kariai 1991 m. kovo 11 d. dalyvavo parade, skirtame pirmosioms Nepriklausomybės metinėms pažymėti. Po truputį mezgėsi tarptautiniai ryšiai. Pas mus mokytis atvyko grupė Latvijos karių. 1993 m. gegužės 27–28 dienomis Latvijoje įvyko pirmosios bendros Baltijos valstybių karinės pratybos. Jose dalyvavo Latvijos karinių pajėgų kuopa „Lūšys“, Estijos – „Kaukolės“ ir Lietuvos – lauko kariuomenės brigados „Geležinis Vilkas“ kariai.
1991 m. pabaigoje didžiulės permainos prasidėjo žlugus kariniam pučui Maskvoje. 1991 m. lapkričio 14 d. Mokomasis junginys buvo performuotas į Greitojo reagavimo motodesantinę brigadą. Tai buvo pirmas reguliarus Lietuvos kariuomenės dalinys, į kurį tuoj pat buvo pašaukti pirmieji būtinosios karo tarnybos kariai. Pirmuoju brigados vadu buvau paskirtas aš, brigados štabo viršininku – Valdas Tutkus.
1991 m. rugsėjo 1 d. Mokomojo junginio vado įsakymu Jurbarke buvo įkurtas greitojo reagavimo būrys. Būrio vadu paskiriamas Česlovas Šlėgaitis. Po kelių dienų įkurtas Raseinių greitojo reagavimo būrys. Būrio vadu paskiriamas Alius Bartulis. Spalio 24 d. susijungus šiems būriams buvo įkurta Jurbarko greitojo reagavimo kuopa, kuopos vadu paskiriamas Česlovas Šlėgaitis. Tų pačių metų pabaigoje Marijampolėje įkuriama Marijampolės greitojo reagavimo kuopa, kuopos vadu paskiriamas Linas Gudelevičius.
1991 m. gruodžio 1 d. Panevėžyje įkuriamas Karaliaus Mindaugo motodesantinis (dabar motorizuotasis) pėstininkų batalionas, bataliono vadu paskiriamas Algis Vaičeliūnas.
Gruodžio 3 d. Kaune, buvusios kuopos pagrindu (kuopos vadas Milevičius), įkuriamas Greitojo reagavimo rinktinės Kauno batalionas (dabar Vytauto Didžiojo jėgerių batalionas), jo vadu paskiriamas Jonas Vytautas Žukas.
Tų pačių metų gruodžio 4 d. Vilniuje įkuriamas Greitojo reagavimo rinktinės Vilniaus motodesantinis batalionas (dabar Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotasis pėstininkų batalionas), netrukus batalionas perdislokuojamas į Rūdininkus ir bataliono vadu paskiriamas Pranas Kasteckas. 1991 m. gruodžio 30 d. Lietuvos Respublikos ministro pirmininko Gedimino Vagnoriaus potvarkiu krašto apsaugos kūrėjams buvo suteikti pirmieji karininkų laipsniai.
Atėjo 1992-ieji. Sausio 13-ąją, minint prieš metus vykusius tragiškus įvykius, už drąsą ir pasiaukojimą ginant Lietuvos Respublikos nepriklausomybę sausio–rugpjūčio mėnesiais, grupė brigados karių, savanorių ir pasieniečių buvo apdovanoti valstybiniais apdovanojimais. Apdovanojimus įteikė tuometinis Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.
Štai dar kelios datos, svarbios mûūsų kariuomenės istorijai.
1992 m. balandžio mėn. Karmėlavoje, Kauno raj., įkuriama Motorizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ inžinerijos kuopa. Tų pačių metų birželio mėnesį įsigyjamas pontoninis tiltas su komplektu visos reikiamos technikos, kuri tampa pagrindine kuopos technika. Nuo 1992 m. daliniui vadovauja plk. J. Salickas.
1992 m. rugsėjo 29 d. Lauko kariuomenės brigados vado pulkininko leitenanto Česlovo Jezersko įsakymu Alytuje įkuriama Alytaus motodesantinė kuopa. Kuopa dislokuojama įvairiose vietose. Kuopos vadu paskiriamas Antanas Baniukevičius.
1992 m. sausio 2 d. Šiauliuose įkuriamas Kunigaikščio Vaidoto motorizuotasis pėstininkų batalionas (dabar Kunigaikščio Vaidoto tiesioginės paramos logistikos batalionas). Bataliono vadu paskiriamas plk. ltn. Vytautas Lukavičius.
Liepos 19 d. Klaipėdoje įkuriamas 7-asis dragūnų pamario gynybos batalionas (dabar Krašto apsaugos savanorių pajėgų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų mokomasis batalionas), Bataliono vadu buvo paskirtas kpt. Rimantas Baltušis (dabar amžiną atilsį).
Tais pačiais metais sausio 16 d. prie Jurbarko greitojo reagavimo kuopos prijungiama Raseinių kuopa. Šis įvykis davė užuomazgą Tauragės motodesantiniam batalionui, ir 1992 m. rugpjūčio 15 d. Tauragėje įkuriamas „Geležinio Vilko“ motodesantinis pėstininkų batalionas (dabar Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kestučio motorizuotasis pėstininkų batalionas), kurio vadu paskiriamas mjr. Stasys Levulis.
Tų pačių metų birželio 6 d. Lauko kariuomenės Pirmajai motodesantinei brigadai suteikiamas „Geležinio Vilko“ vardas. Kitą, birželio 7 dieną, viena iš „Geležinio Vilko“ brigados kuopų jau vykdė kovinę užduotį – periminėjo Lietuvos–Lenkijos valstybinės sienos apsaugą iš sovietų pasieniečių. Kuopai vadovauti paskyriau Liną Gudelevičių ir išvykome į Lietuvos–Lenkijos pasienyje esančią Vištyčio užkardą. Suvokdamas ypatingą šio momento reikšmę (sovietų pasieniečiai tebesaugojo neegzistuojančią TSRS valstybinę sieną ir bet kurią akimirką galėjo kilti rimtas pasienio incidentas), kartu su mumis vyksta ir KAD generalinis direktorius Audrius Butkevičius. Tomis dienomis iš sovietų pasieniečių, nuo Vištyčio iki Kauknorio užkardų, buvo perimta Lietuvos–Lenkijos valstybinės sienos apsauga. „Geležinio Vilko“ brigados kariai taip pat aktyviai dalyvavo išvedant iš Lietuvos sovietinę kariuomenę ir perimant jos paliekamas teritorijas bei pastatus.
1992 m. lapkričio 18 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo nutarimu Nr. I-3055 Lauko kariuomenės Motodesantinės greitojo reagavimo brigados vadu patvirtinamas pulkininkas leitenantas Česlovas Jezerskas.
vilkų klubo informacija
Komentarai
Sveikina Jus visus su Vilkų diena bumbumas.
A-ū-ū-ū...